PASLANMAZ ÇELİK

paslanmaz cami kapısı


ÇAĞDAŞ MİMARİDE PASLANMAZ ÇELİK

FERRUM ( DEMİR ) Keşfi ve kullanımı ilkel çağlara dayanmaktadır. Doğal ortamdan etkilenmeyen değerli madenlerden ALTIN İnsanlık tarihi boyunca kullanıldığı halde FERRUM, CROM, NİKEL Karışımı PASLANMAZ MALZEME 1912 Yılında tesadüfen keşfedilmiştir.

DEMİR, KARBON alaşımına CROM, NİKEL Katıldığında PASLANMAZ ÇELİK ELDE EDİLMEKTEDİR. Özellikle ABD, AVRUPA ve JAPONYA gibi gelişmiş ülkelerde çok aktif alanlarda kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik, içerisinde en az %10,5 krom içereni korozyon dayanıklılığı yüksek olan bir grup çelik alaşımının ortak adıdır.

PASLANMAZ ÇELİK KENDİ KENDİNİ TAMİR ETME YETENEĞİNE SAHİPTİR

Paslanmaz çelik alaşımlarının korozyon dayanıklılığının kaynağı yüzeylerinde oluşan krom açısından zengin oksid filmidir (pasif tabaka). Bu film, metal yüzeyi korosif ortamlara karşı koruma ve ortamda oksijen var olduğu sürece kendi kendini tamir etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, delme, kesme gibi mekanik işlemler paslanmaz çeliğin korozyon dayanıklılığı özelliklerini bozamaz.

MİMARİDE PASLANMAZ ÇELİK 2.000.YIL GARANTİLİDİR

Korozyon direnci: Olağan koşullarda paslanmaz çeliğin atmosfer korozyonundan etkilenmesi beklenmez. Klorlu veya asitli ya da bazik ortamlarda bile başarı ile yıllarca dayanıklılık gösterecektir. Paslanmaz cami kapısı gibi ürünlerde türünün herhangi bir işlem görmeden (boyama v.s.) rahatlıkla tüm ortamlarda kullanabilmesini sağlar. Ayrıca paslanmaz cami kapısı ömrü boyunca yenileme yapılması gerekmez, yapılacak bakım da çoğunlukla su ile temizliğin ötesine gitmez.
Estetik güzellik: Paslanmaz çeliğin kendisine özgü bir pırıltısı vardır. Diğer tasarım elemanları ve renkle üzerinde baskı yaratmaz; aksine onları tamamlar, yansıtır ve ön plana çıkartır. Bu nedenle cami kapısı uygulamalarına çok elverişlidir. Diğer malzemelerle kolaylıkla kaynaşabilir; korozyon direnci sayesinde sürekli aynı görünüşü korur.
Hijyenik özellikler: Yüzey düzgünlüğü ve korozyon direnci sayesinde paslanmaz çeliğin temizlenmesi çok kolaydır.Ürettiğimiz cami kapılarında bu özellik ön plana çıkmaktadır. Konstrüksiyon detayları da hijyen sağlayacak şekilde geliştirildiği zaman paslanmaz çelikten imal edilmiş bileşenler mutfaklar, hastaneler, gıda işletme tesisleri, kamu alanları vs. de hijyenik şartların sağlanmasını çok kolaylaştırırlar.
Sağlamlık: Paslanmaz çelik, diğer çelikler ve çok kullanılan metal türlerinden daha sağlamdır. En Kuvvetli madenlerden
DEMİR alaşımlarında kopma gerilmesi 3,5 ton/cm2 dir.

PASLANMAZ ÇELİK ise en düşük 4,5 – 8,5 ton/cm2 kopma direncine sahiptir.

Yaşam Döngüsü Kriterleri: Estetik, Hijyenik, Uzun ömürlü Paslanmaz çelik bakım kolaylığı ve dayanıklılığı sayesince uzun dönemde EN UCUZ MİMARİ MALZEMEDİR. Dünya da paslanmaz çelik kullanımı GELİŞMİŞ ÜLKELERDE Artmaktadır.

Bu nedenle cami kapısı ve diğer cami mimarisinde kullanılmaya çok elverişlidir.

- Sağlam, Estetik çok uzun ömürlü dış cephelerde,
- Ulaşımı zor, bakım, onarım, temizliği zor, yüksek yapı dış mekan Estetik ve mirari eserlerde,
- Özellik istenen öncelikle Kapı kasası ve kapı kanadı malzemesi olarak
- Kuvvetli Kolon vs. kaplamalarında
- Hijyen ve sağlamlık istenilen özel iç dekorasyonda, Mutfak, Sağlık sektörü tesislerinde,
- Deniz, Havuz, yardımcı ekipmanlarında,